Min vecka 43

Den här veckan har verkligen varit fullspäckad med digitala möten, 12-timmarsdagar och helgarbete.

Måndag

Veckan inleddes med möte med utskottet för social hållbarhet. Där fick vi en dragning av hur kommunen arbetar med att samverka mera och jobba strategiskt tillsammans med civilsamhället för att barn och unga ska få delta i fritidsverksamheter och få en jämlik fritid. Vi fick också en dragning av ekonomin och pga Covid-19 så har flera aktiviteter inte kunnat genomföras så Utskottet har ett positivt ekonomiskt resultat. Vi hade också en första diskussion om budget 2021 och vad vi ska prioritera. I det ekonomiska läget vi befinner oss i så tycker jag att vi får skjuta på vissa projekt som inte är superangelägna. Jag har ännu en gång framhållit att vi i Liberalerna inte tycker att det ska vara prioriterat att kommunen ska engagera sig i Fair Trade City. Därom råder det stor oenighet i de andra partierna som det verkar. Jag tror inte att FTC är enkom bra. När man läser utvärderingsrapporter så visar de snarare att arbetare i tredje världen förlorar på det, att arbetarna de facto har en lägre lön än vad de annars skulle ha. Dessutom tycker jag inte att kommunen ska prioritera en viss märkning bland sina inköp. Ett viktigt arbete som jag tror ger mycket effekt är MBU – Människan Bakom Uniformen. Många ungdomar hittills har fått insikt och respekt för blåsljusyrkena men även väktaryrket. Vi fick också fördjupad redovisning av arbetet med föräldrastödsverksamhet, kartläggning av försörjningsstödstagare och en samordnad ungdomshälsa.

Kollektivtrafikseminarium med Region Västernorrland

Jag har yrkesbakgrund som transportkonsult och efter lunch på måndagen deltog jag i ett kollektivtrafikseminarium som jag modererade. Det blev ett mycket intressant seminarium med två konsulter från Urbanet, vilka berättade om möjligheterna att införa tidsdifferentierade priser i kollektivtrafiken och vad man kan göra i planeringen för att öka intäkterna och minska kostnaderna. Det är faktiskt möjligt! Jag ska tipsa mina regionkamrater om detta! 🙂

På eftermiddagen hade vi i majoriteten avstämning inför kommunstyrelsesammanträdet på tisdagen och på kvällen deltog jag i möte med borlängeliberalerna. Vi brukar i regel träffas på måndagarna varannan vecka.

Tisdag

Inatt kom snön!

Snö denna morgon. Att vara en del av en majoritet innebär att vi har en hel del avstämningar för att förankra och informera varandra om pågående frågor och det ägnade vi förmiddagen åt.

Lunchen ägnades åt en intervju med P4 kring ekonomin i barn- och utbildningsnämnden inför att ekonomin skulle presenteras på kommunstyrelsen. 30 minuters intervju blev nedklippt till ca 1 minut.

Min eftermiddag lades således i kommunstyrelsesammanträde. Vi gästades av Borlängepolisen som berättade om hur de kommer arbeta framgent. Jag ska träffa polisen på måndag den 26/10 och skriver mer ingående efter det besöket. I årets budgetarbete spelade jag in frågan om vi verkligen ska lägga 10 mkr av våra driftsmedel på flyget när vi har kärnverksamhet som verkligen behöver medlen och Falun Borlänge-regionen har nu fått uppdraget att utreda detta. Det ska bli intressant att få ta del av hur näringslivet ser på flygplatsens vara eller inte vara samt få belyst vilka övriga som använder flygplatsen. Vi diskuterade också kommunens ekonomi totalt sett samt att kommunstyrelsen som sagt fick en dragning av det arbete vi har genomfört i barn- och utbildningsnämnden vad gäller översyn och handlingsplan, vilket ger oss möjlighet att få en ekonomi i balans 2021. Det är en tuff resa att få ett underskott och gå mot en ekonomi i balans men jag är glad att vi nu kan tillföra mer medel inför 2021. Nu har vi ordning och reda i ekonomin och det känns tryggare och tryggare. Vi fick också en dragning över det föreslagna förvärvet av Lerbäcken, där vi har planer på att uppföra ridskola igen. Det blir en billigare lösning än det tidigare planerade ridcentret och det öppnar också upp för att vi nu ska kunna titta på möjligheten att anlägga ett ridhus i de norra delarna. Bostäder i Ornäs hamn är också på gång genom att ett genomförandeavtal med exploatör godkändes.

På kvällskvisten modererade jag Liberalerna Dalarnas webseminarium om framtidens arbetsmarknad med riksdagsledamot Malin Danielsson. Det var intressant att höra mer om reformeringen av Arbetsförmedlingen och hur diskussionerna går i LAS-frågan.

Onsdag

Digitalt möte men ordförande ska vara på plats på kommunen. Det är ensamt i sammanträdesrum 1!

Förmiddagen ägnades åt barn- och utbildningsnämnden där jag är ordförande. Ärendena som avhandlades var:

✅ Internkontroll och riskinventering

✅ Revidering nämndplan 2021. ✅ Information sommarskolan 2020. ✅ Information pågående byggnation, Paradisskolan. ✅ Aktuell kö till förskolan. ✅ Ekonomisk rapport och ekonomi i balans 2021. Det var en fullspäckad förmiddag fylld med bra diskussioner!

Eftermiddagen ägnades åt styrelsemöte med 2047 Science center och där hade vi bl a en workshop inför att 2047:s ledning ska arbeta fram förslag på en tre-årig verksamhetsplan.

Tidiga kvällen ägnades åt gruppmöte med liberalerna som sitter i SKR:s beredningar där vi under kvällen gästades av Nyamko Sabuni som uppdaterade oss kring LAS-frågan och Liberalernas ställningstaganden.

Torsdag

Började förmiddagen med den årliga revisionsträffen. De folkvalda revisorerna intervjuar alla presider i nämnderna en i taget. En nackdel med att sitta i möten hela dagarna är att förberedelsetid måste ske på kvällar och nätter. Så även igår kväll men revisionen fick över en timmes dragning om den resa som vi har gjort i nämnden för att få ordning och reda i ekonomin.

Väldigt många digitala möten men vi har fått upp vanan.

På eftermiddagen sammanträdde SKR:s utbildningsberedning. Ärenden som avhandlades var till stor del yttranden som svar på olika statliga utredningar t ex Stärkt kvalitet och likvärdighet i fritidshem och pedagogisk omsorg, Överenskommelse mellan staten och SKR om digitaliseringens möjligheter, Betygsutredningen, En annan möjlighet till särskilt stöd, Gymnasie- och gymnasiesärskoleutbildning med specialidrott, Planering och dimensionering av komvux och gymnasieskola, En mer likvärdig skola – minskad skolsegregation och förbättrad resurstilldelning och En mer likvärdig och effektiv skoltillsyn. Utredaren för Nationell plan för trygghet och studiero gästade också beredningen och fick med sig ledamöternas syn på frågan. Jag skickade med att lärarnas befogenheter behöver förtydligas, att det förebyggande arbetet med kränkningar måste vara evidensbaserat, att lärarutbildningen behöver innehålla mer ledarskap samt att skolorna måste bli mobilfria.

Fredag

Utsikt från kontorsrummet på kommunen

Förmiddagen ägnades åt planeringsdag med kommunstyrelsen arbetsutskott där vi fick fördjupning och lägesrapportering gällande den nya organisationen inom Verksamhetsstöd, förändring i ledningsstrukturer samt lägesbild vad gäller byggandet i kommunen.

Eftermiddagen ägnades åt efterlängtad administrationstid och måluppföljning gällande de målsättningar jag har satt upp för mandatperioden och skolområdet.

Som ni kanske märker så är dagarna fullspäckade med möten och tiden därimellan trycks det in telefonsamtal, mailsvarande, avstämningar med förvaltningen, skolorna och annan administration.

Lördag och söndag

På lördagförmiddagen deltog jag i Liberalerna Västs styrelseutbildning där jag pratade om valplanering med ordföringarna och vice ordföringarna. Det var kul! Att förbereda veckan som kommer och pricka av att-göra listan blev också lite helggöra.

Jag hoppas ni har haft en fin vecka! Nu laddar vi för en ny då jag planerar att vara ledig halva veckan i alla fall. Till höger på hemsidan ligger nu mitt kalendarium så ni kan se vilka möten jag deltar i framöver.

Politik som vi har drivit lokalt och nationellt får genomslag både i Borlänge och på riksnivå

Bäst den här veckan var uppmärksamheten kring partiets arbete att ta fram ny politik för bostäder och skola med avsikt att inte ha några utsatta områden 2030. Min kommande måndag kommer också handla om detta. Det känns mycket roligt att politik som vi har drivit lokalt och nationellt får genomslag både här i Borlänge och på riksnivå.

Sämst den här veckan var arbetsmängden och utmaningen att hinna med vardagslivet med barnen, skola och läxläsning. Gick att hantera dock och jag hann också ut på min dagliga springtur och tar tryggt med mig vetskapen om att jag får vara lite ledig nästa vecka.

Hör gärna av er om ni har synpunkter på eller vill veta mer om någon särskild fråga eller ett beslut.

Må väl!

/Monica

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.