29 år sedan jag tog studenten. Det snöade den dagen. Min kemilärare Östen tyckte att jag med mina betyg skulle gå natur efter nian. Så blev det inte. Jag gick ekonomisk linje för det var en bra grund att stå på, tänkte SYO:n och jag. Det blev sedan jorden runt-resor, jobb lite överallt i världen och fortsatta ekonomistudier på högskola och universitet i Östersund, Umeå och Brisbane, Australien. Världen låg framför mina fötter.
Jag hade ingen aning då att jag skulle bli företagare och politiker i Borlänge och det är nog den största lärdomen: man vet aldrig var man hamnar i livet. Det bästa är att livet ännu inte är slut och jag fortfarande inte vet var jag kommer hamna
Till alla nior som slutar grundskolan idag och till alla studenter som springer ut i morgon – bra kämpat, stort grattis och lycka till!
Världen ligger framför era fötter och det är helt normalt att inte veta var ni kommer hamna